METODOLOGICZNE INSPIRACJE 2023

21 i 22 września 2023 r. w Jabłonnie. koło Warszawy odbyła się VI edycja konferencji z cyklu „Metodologiczne Inspiracje”. Tak jak we wcześniejszych latach, była ona finansowana przez Instytut Filozofii i Socjologii PAN oraz Komitet Socjologii PAN. Za organizację konferencji odpowiedzialni byli pracownicy Zespołu Badań Struktury Społecznej IFiS PAN: Henryk Domański, Dariusz Przybysz, Katarzyna Wyrzykowska i Kinga Zawadzka. 

Konferencja została podzielona na 5 sesji, w trakcie których prelegenci wygłosili łącznie 19 referatów. Tematyka wystąpień obejmowała wiele zagadnień związanych z metodologią nauk społecznych, statystyką i socjologią matematyczną. Wiele uwagi poświęcono kwestiom realizacji badań ilościowych, w szczególności badań międzynawowych (ESS, PIAAC, PIRLS), harmonizacji danych z badań panelowych, doborowi próby oraz specyfice badań dzieci prowadzonych online. Kilka prezentacji odnosiło się do tzw. stylów odpowiedzi w wywiadzie kwestionariuszowym, zagadnieniom nieuważnego odpowiadania na pytania ankietowe i możliwości stosowania tzw. sprawdzianów uwagi (attention checks) w kwestionariuszach. Niektóre prezentacje dotyczyły możliwości stosowania nowych narzędzi badawczych bądź wykorzystania miar statystycznych do pomiaru zjawisk społecznych. Dotyczyły one konstrukcji testów czytania dla dorosłych, pomiaru różnych aspektów jakości życia prowadzonego wśród osób starszych oraz pomiaru konsensusu w badaniach koniunktury.

Nie zabrakło również tematyki związanej z uczeniem maszynowym i jego wykorzystaniem do specyfikacji modeli parametrycznych oraz analizy danych tekstowych na przykładzie badania zjawiska teorii spiskowych. Dwie prezentacje pokazywały możliwości wykorzystania danych administracyjnych do analizy osiągnięć edukacyjnych i szans na odniesienie sukcesu na rynku pracy. Na konferencji podjęto również kwestię podziału mandatów między okręgi w wyborach parlamentarnych w Polsce oraz przedstawiono wyniki analiz dotyczących wpływu wyboru metody głosowania na zachowania wyborcze na przykładzie budżetu obywatelskiego m. st. Warszawy.

Przedsięwzięcie daje możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń badaczom z różnych ośrodków. Poza Instytutem Filozofii i Socjologii PAN, w konferencji reprezentowane były Wydział Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Socjologii UAM w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński, Collegium Civitas, Instytut Badań Edukacyjnych, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Łódzki, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet SWPS, Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy oraz Sheffield Methods Institute.

Szczegółowy program konferencji można znaleźć w tym miejscu.